Купити вишиванку - Український національний одяг, Вишиті сорочки, Чоловічі вишиванки, Жіночі вишиванки, Дитячі вишиванки, Вишивані рушники.

Інтернет-магазин вишиванок від майстрині Галини Михайлюк

Бажаєте купити вишиванку? Тоді ви там де потрібно. Увага! Діють ЗНИЖКИ на вишиванки!!!.

Skype: galyna0102_office.orgflora@gmail.com

(067)360-88-72 з 9 до 20

(099)006-08-72, Viber (093)805-36-02__ВИШИВКА РУЧНОЇ РОБОТИ. ТЕХНІКИ ВИШИВАННЯ. МЕРЕЖКИ

ВИШИВКА РУЧНОЇ РОБОТИ. 
ТЕХНІКИ ВИШИВАННЯ

МЕРЕЖКИ


Мережки

Мережки – це ажурні декоративні шви на вишивці. Зазвичай мережки вишивають на смузі тканини, з якої висмикнуто нитки лише в одному напрямку. Ті нитки, що залишилися невитягнутими, з’єднуються у пучки (“прутики”). На тканинах, де нитки ідуть під нахилом (косо), мережка не вишивається. Мережки можуть бути як вузькими смужками, так і  складними мережками, які подібні до справжнього мережива. Вони можуть бути головною частиною узору або відмежовуючою лінією.
Мережки
Мережки

Мережками прикрашають одяг,  білизну, рушники. Також їх використовують для з’єднання окремих деталей одягу. Вишивають мережки білими і кольоровими нитками (білими, блакитними, рожевими) на білій тканині. На тканинах інших кольорів мережки виконують нитками, близькими за кольором, наприклад на блакитній тканині – білими, сірими, ясно-блакитними.
Мережки відносять до рахункових швів. Орнаменти, які доповнені мережками, відрізняються тонкістю і витонченістю.
Всі мережки починають з вишивання качалочки. Качалочка – це вертикальний стовпчик, вишитий через одну ниточку тканини, шириною в 3-5 ниток і висотою, що необхідна для мережки. З допомогою качалочки закріплюють нитки тканини, які потім підрізають і висмикують для мережки, а також 2 або 3 нитки знизу і зверху висмикнутих ниток мережки, на яких виконують одинарний прутик. Першу качалочку виконують праворуч, біля початку мережки, другу – ліворуч, біля кінця мережки.
Мережки - техніка вишивання
Мережки - техніка вишивання
При вишиванні зразків мережок відстань між качалочками необхідно робити близоко 10 см. Виконуючи качалочки, стібками трохи стягують нитки тканини. У широких мережках спочатку вишивають 1,5-2 см качалочки у висоту, не закріплюючи верхніх і в міру необхідності дошивають їх до кінця висоти мережки. Всі ряди мережок виконують справа наліво. Кінці ниток слід зафіксувати у качалочках з виворотного боку.
Затягування – це така мережка, яка отримала свою назву від того, що потрібно затягувати нитку в місці висмикнутої нитки тканини. Найбільш поширеною мережка затягування є полтавській вишивці. Дуже часто вона поєднується з глухим швом занизування. Узор мережці утворюється не настиланням, а затягуванням робочої нитки замість висмикнутої. За рахунок цього створюється враження ажурності та тонкощі мережки. Виконують цю мережку нитками неяскравих кольорів, близьких до кольору тканини.
Орнамент для візерунка мережки, призначений для техніки хрестика
Орнамент для візерунка мережки, призначений для техніки хрестика
Для візерунка мережки затягування можна підібрати орнамент, який призначений для техніки хрестика. Але краще виглядає ця мережка з більш великим орнаментом.
Мережка затягування з великим орнаментом
Мережка затягування з великим орнаментом
Виконують мережку затягування нитками зазвичай, більш темними або світлими, ніж тканина. Наприклад, на білому тлі використовують світло-рожеві, блакитні або сірі нитки.

Техніка вишивання мережкою затягування

Вишивка мережки затягування складається з дев’яти рядів. Виконують її по малюнку узору. Починають вишивати мережку з качалочок у висоту 1,5 см і в міру збільшення рядів мережки качалочки дошивають. У першому і останньому ряду мережки візерунка не вишивають.
Зразок мережки затягування
Зразок мережки затягування
Малюнок узору для виконання зразка мережки.
Малюнок узору для виконання зразка мережки.
Знизу качалочок залишають дві нитки тканини, підрізають і висмикують одну нитку для першого ряду. Перший ряд виконують одинарним прутиком. Залишають 2 або 3 нитки тканини, підрізають і висмикують одну нитку для другого ряду мережки. При виконанні візерунка один стовпчик мережки буде дорівнювати одній клітинці візерунка на малюнку.
Другий ряд мережки відповідає першому ряду візерунка. Його починають з затягування робочої нитки. Закріплюють робочу нитку в правій качалочці з виворітного боку і виводять на лицьову сторону між качалочкою і першим стовпчиком у перший ряд.
Техніка вишивання мережкою затягування
Техніка вишивання мережкою затягування
На початку ряду затягують робочу нитку на три стовпчика прутика. Затягнути нитку слід на місце витягнутої нитки з тканини. При цьому одну нитку тканини підхоплюють на голку, а іншу – пропускають. Протягнувши голку з ниткою через три стовпчика, вколюють її за третім стовпчиком прутика, зліва і виводять вертикально вниз у перший ряд (б).
Далі роблять два стовпчики прутика і затягують робочу нитку на один стовпчик. Голку вколюють за цим стовпчиком і виводять вертикально вниз, у перший ряд (в). Знову роблять два стовпчики прутика і затягують нитку на п’яти стовпчиках по малюнку узору. Зробивши друге ряд мережки, залишають 2 або 3 нитки, підрізають і висмикують одну нитку тканини для третього ряду. Третій ряд мережки відповідає другому ряду візерунка.
У третьому ряду спочатку затягують робочу нитку на два стовпчики. Після цього протягом всього ряду чергуються: вишивають два стовпчики прутика і на 3 стовпчика ряду затягують робочу нитку. Виконавши 3-й ряд, залишають 2 або 3 нитки тканини, підрізають і висмикують одну нитку для 4-го ряду мережки.
4-й ряд мережки відповідає 3-му ряду візерунка.
На початку ряду затягують робочу нитку на один стовпчик. Роблять два стовпчики прутика, затягують нитку на 5 стовпчиків, роблять два стовпчики прутика. Виконавши 4-й ряд, залишають 2 або 3 нитки, підрізають і висмикують одну нитку для 5-го ряду, 5-й ряд мережки відповідає 4-му ряду візерунка. 5-й ряд починають з двох стовпчиків прутика. Далі затягують робочу нитку на 7 стовпчиків, які чергуються протягом всього ряду з трьома стовпчиками прутика.
Виконавши 5-й ряд, залишають 2 або 3 нитки тканини і висмикують одну нитку для 6-го ряду мережки.
6-й ряд виконують, як 4-й.
7-й ряд виконують, як 3-й.
8-й ряд виконують, як 2-й.
Для 9-го ряду залишають 2 або 3 нитки, підрізають і висмикують одну нитку тканини. У 9-му ряду знизу і зверху виконують одинарний прутик.
Мережка закінчена.Мережка з квадратиками – це мережка, яка утворюється в результаті виконання спеціальним способом одинарного прутика. В результаті появляються на вишивці фігурки-квадратики. Від цих фігурок у вигляді квадратиків ця мережка і отримала назву.
Мережка з квадратиками використовується на вишивці в якості як відмежувальної лінії так і  основної частини орнаменту. Виконується ця мережка нитками, які є близькими по тону і кольору тканини, або одним з кольору, використаного в орнаменті.
Мережка з квадратиками в якості відмежувальної лінії
Мережка з квадратиками в якості відмежувальної лінії
Мережка з квадратиками в якості основної частини орнаменту.
Мережка з квадратиками в якості основної частини орнаменту.
Щоб утворити квадратики то тканину проріджують у вигляді квадратів – висмикують доріжки через однакові відстані по нитках утоку, а потім такі ж доріжки — по нитках основи. У готовому вигляді мережка з квадратиків створює легкий узор, якщо вона виконана нитками в тон тканини. Для виконання такої мережки краще брати м’які, слабкі крутки нитки (муліне, нитки, витягнуті з тканини).

Техніка вишивання мережкою з квадратиками

Починають вишивати качалочки на 3-5 ниток тканини по всій довжині і ширині зразка мережки. По кутах цього прямокутника виконують хрестики розміром 3-5 ниток. Для зразка мережки качалочку роблять висотою 2 см та довжиною 10 см. Виконавши качалочками прямокутник, зверху над нижньою качалочкою і знизу під верхньою качалочкою, ліворуч біля правої качалочки підрізають і висмикують 3-5 ниток тканини. Вимірюють лінійкою висоту утворених посередині ниток тканини (рис. а). Потім вирізують з паперу квадратик зі стороною, яка дорівнює довжині цієї висоти. Квадратик з паперу накладають на нитки для мережки (рис. б). Підрізають і висмикують ліворуч від нього наступні 3-5 ниток тканини. Пересувають квадратик по всій ширині мережки, підрізаючи і висмикуючи 3-5 ниток тканини зліва від нього. У результаті отримують всередині качалочок сіточку з квадратиками невидернутих ниток тканини (рис. в).
Мережка з квадратиками
Мережка з квадратиками
Техніка вишивання мережкою з квадратиками
Техніка вишивання мережкою з квадратиками
Кожен квадратик мережки слід виконувати окремо. Спочатку визначають центр квадратика. Для цього підраховують нитки тканини або вимірюють лінійкою. У центр квадратика вколюють голку і круговим рухом трохи розсовують нитки тканини: роблять дірочку. У першому квадратику робочу нитку закріплюють по діагоналі петлею (рис. в). У решті квадратиках вишивку починають, закріплюючи робочу нитку по діагоналі двома-трьома стібками, виводячи голку в центр (в). Потім на нитках верхнього краю квадратиків визначають кількість стовпчиків прутика так, щоб у кожному отримати рівну кількість ниток. На нашій вишивці три стовпчика прутика по 3 або 4 нитки. Іноді в одному з стовпчиків роблять на одну нитку більше.
Закріпивши робочу нитку і визначивши, скільки ниток тканини необхідно підхопити на голку для стовпчиків прутика, починають виконувати квадратик зверху справа наліво.  На голку підхоплюють 3 або 4 нитки тканини (рис. г), простягають робочу нитку. Повертаються, голку вколюють праворуч від першого стовпчика і виводять в центр квадратика (д). Простягають робочу нитку і отримують перший стовпчик прутика. Другий і третій стовпчик прутика виконують точно так само. Вишиваючи стовпчики прутика у верхній частині квадратика, роботу повертають за годинниковою стрілкою так, щоб наступна сторона квадратика виявилася зверху. Знову визначають, скільки ниток тканини необхідно підхопити на голку для кожного з трьох стовпчиків прутика, так як стовпчиків з усіх сторін повинна бути однакова кількість. Якщо зверху роблять три стовпчика, то і в наступній стороні квадратика повинно бути теж три стовпчика. Виконавши другу сторону, роботу знову повертають за годинниковою стрілкою і вишивають третю сторону квадратика симетрично першій стороні. Потім роботу повертають і виконують четверту сторону квадратика симетрично другій стороні. Виконуючи останній стовпчик прутика, підхоплюють на голку нитки тканини, простягають під ними робочу нитку. Знову голку вколюють праворуч від останнього стовпчика і виводять з робочою ниткою на виворітну сторону. Тут голку закріплюють під стібками прутика, не захоплюючи тканину квадратика. Другий і всі наступні квадратики мережки виконують так само.
При бажанні можна виконати 2 або 3 ряди квадратиків. У цьому випадку теж виконують окремо всі квадратики рядів мережки.

Мережка подвійні стовпчики

Мережка подвійні стовпчики на вишивці
Мережка подвійні стовпчики на вишивці
Подвійний стовпчик (або гречка) – мережка, яка призначена для оформлення орнаментальних смуг на вишивці. Ця мережка виконується як білими нитками по білому полотну, так і червоними нитками. Мережка подвійні стовпчики є неширокою, тому в візерунках вона часто відмежовується лінією. Для виконання цієї мережки із тканини висмикують нитки в такій послідовності: три висмикнути, дві залишити, чотири-п’ять висмикнути, дві залишити, знову три висмикнути. Зазвичай мережка «Подвійний стовпчик» складається з трьох рядів: 1-й ряд виконують одинарним прутиком; 2-й ряд складається з подвійних стовпчиків, 3-й ряд також вишиваютьодинарним прутиком.

Подвійний стовпчик
Подвійний стовпчик

Техніка вишивання подвійним стовпчиком

Спочатку на зразках мережки роблять качалочки висотою 1 см і потім по мірі виконання рядів мережки ці  качалочки дошивають. Знизу качалочок слід відступити дві нитки, підрізати і висмикати три нитки тканини. Потім роблять в першому ряду знизу одинарний прутик. Вишиваючи його, необхідно залишити три нитки, підрізати і висмикати 5 ниток тканини для другого ряду.
Техніка вишивання подвійним стовпчиком
Техніка вишивання подвійним стовпчиком
Другий ряд буде складатись з стовпчиків, які роблять настилами, але тільки до середини ряду. Роблять це таким чином. Спочатку робочу нитку закріплюють петлею на трьох нитках тканини, біля правої качалочки і виконують 3 або 4 настилу (залежно від товщини робочої нитки) до середини ряду. По 3 або 4 настилу в стовпчиках виконують до кінця ряду. Потім роботу повертають так, щоб вишиті стовпчики виявилися вгорі зразка. Залишають три нитки, підрізають і висмикують три нитки тканини для третього ряду мережки. Другу частину другого ряду вишивають теж справа наліво. Стовпчики другої частини ряду як би роздвоюють вже виконані стовпчики до середини ряду.

Тепер перший стовпчик другої частини ряду вишивають, захопивши праву качалочку (рис. б): закріпивши петлею робочу нитку біля правої качалочки, роблять один стовпчик прутика і першому ряді; голку виводять по діагоналі в другий ряд і виконують 3 або 4 настилу на першому стовпчику прутика і правої качалочки. Потім настили роблять на кожних двох наступних стовпчиках другого ряду і виходить, що стовпчики другої частини ряду роздвоюють вже виконані стовпчики. Звідси мережка й отримала назву «подвійні стовпчики».
У третьому ряду мережки знизу виконують одинарний прутик.

Мережка подвійний прутикподвійний прутик

подвійний прутик
Мережка подвійний прутик є основою для всіх складніших мережок, але часто застосовується і в чистому вигляді – для підшивання краю виробів – скатертин, серветок, рукавів і ін. Подвійний прутик виконують тим же методом, що й
Одинарний прутик. Спочатку виконують мережку одинарний прутик, а з протилежного боку виходять стовпчики, стягнуті з обох боків.

Техніка вишивання подвійним прутиком

Спочатку підгодовують зразок – виконують качалочки висотою 0,7 см. Залишають знизу і зверху по 2 або 3 нитки, біля правої качалочки ліворуч, а біля лівої качалочки праворуч підрізають гострими кінцями ножиць нитки тканини. Далі висмикують всі підрізані нитки. Перед початком вишивання слід втягнути робочу нитку в голку так, щоб з одного боку була петля. Потім біля правої качалочки знизу на 2 або 3 нитках тканини закріплюють петлею робочу нитку і починають вишивати одинарний прутик.
Техніка вишивання подвійним прутиком
Техніка вишивання подвійним прутиком
Перший нижній ряд мережки потрібно виконувати одинарним прутиком, підхоплюючи на голку 4 або 5 ниток тканини (а, б). Потім починаємо вишивати нижню сторону зразка – голку з робочою ниткою виводимо на виворітну сторону роботи. Під виворітними стібками лівої качалочки переходимо до верхнього краю мережки. Голку з ниткою робочої виводимо на лицьову сторону через 2 або 3 нитки біля верхнього краю лівої качалочки. Роботу повертаємо таким чином, щоб ряд виконаного одинарного прутика опинився зверху зразка.
І знову справа наліво, підхоплюючи на голку також 4 або 5 ниток тканини, вишиваємо ще один ряд одинарного прутика.
Отримаємо подвійний прутик, в якому між двома рядами одинарного прутика будуть стовпчики.
Читайте також: